THY ücretsiz koltuk seçimi konusu hakkında

Sayın Yolcumuz,

Türk Havayolları, 01.01.2021 tarihi itibariyle standart ekonomi kabin koltuk seçimini kurumsal yolcuların hepsine, CLID girişi ile ücretsiz olarak sunmaya başlamıştı. Firmalara tanımlı bu kod ile her yolcumuz ücretsiz koltuk seçimi yapabiliyordu.

Alınan karar doğrultusunda, 13 Mart 2023 tarihi itibariyle gerçekleştirilecek tüm THY rezervasyonlarında, mevcut ve yeni tüm sözleşmeler için, ücretsiz koltuk seçimi sadece yüksek hedef cirolu kurumsal anlaşmalar için geçerli olacağı bildirildi. Diğer tüm sözleşmelerde (Premium ve Smart) ise koltuk seçimi; standart prosedüre göre yapılacak olup, prosedür doğrultusunda ücretlendirilecektir.

Havayolunun sözleşmesinde ciro bazlı olarak sunulan anlaşma detayları ve anlaşmanın hangi başlık içinde yer aldığı belirtilmektedir.

Karar sonrasında sistemsel olarak da bir değişiklik yapılacağından , check-in konularında aksama yaşanması olası ihtimaller arasındadır. Olası değişiklikten mağdur olmamak için tüm yolcularımızın alana zamanında gitmesi önem arz etmektedir. Check-in işlemi sizlerin de bildiği gibi acente ekranlarından bağımsız olup, son kullanıcıya açık olan web sitesi veya havayolunun mobil uygulaması üzerinden işlemler yapılabilir.

Check-in konusunda aşağıda ki maddeleri dikkatle incelemenizi rica ederiz;

-Havayolları check-in ekranını kapatma hakkını saklı tutar.
-Her istasyon için check in anlaşması bulunmayabilir.
-Sadece web sitesi üzerinden değil, uygulamadan da deneme yapabilirsiniz.
-Acentelerin kendi check in yönetim ekranı bulunmamaktadır. Bu hizmet son kullanıcıya yönelik olarak web sitesi veya mobil uygulama da sunulmaktadır.
-Havayolu pnr’ı ile bilet numarası ile check in yapmayı deneyebilirsiniz. GDS pnr ları ile check in işlemi yapılamaz.
-Küçük harf ve Türkçe karakter kullanmayınız.
-İstasyon bazlı değişen online check in süresine göre uygulama yada web üzerinde online check in hakkı sunulur.
-Her istasyonda kiosk check in bulunmamaktadır.
-Satın alınmış koltuk seçimlerini havayolları değiştirme hakkını saklı tutar.
-Online check in yapmış olan yolcular için de overbook durumunda yer garantisi bulunmamaktadır. Bu yüzden yoğun dönemde online check in yapmış olsanız bile alana zamanında gitmeniz önem arz etmektedir.
-Codeshare uçuşlarda online check in yapılamaz.
-Online check in işlemi yapılmış bir bilette yeniden işlem yapılacak olursa öncelikle bunun kaldırılması gerekmektedir. Bu işlem sadece THY’nin kendi ofislerinden ve çağrı merkezleri tarafından yapılabilir. Mesai saatleri dışında çağrı merkezi yoğunluğu fazla olduğundan bu işlem süresi uzayabilmektedir. Acente ekranlarında check in kaldırma alanı bulunmamaktadır.

Konuyla ilgili detaylı bilgi ve tüm sorulanız için firmanızın dedike hattı üzerinden seyahat danışmanlarınız ile iletişime geçebilirsiniz.

Saygılarımızla,
Türk Ekspres