İstanbul’da Yaşanacak Olan Rezervasyon Yoğunluğu Hakkında

Değerli Yolcumuz,

UEFA Şampiyonlar Ligi Finali 10 Haziran 2023 tarihinde İstanbul’da gerçekleşecektir. Şehirde hazırlıklar hız kazanırken; otel ve pansiyonlara bu final haftası için yoğun bir rezervasyon talebi bulunmaktadır. Aynı zamanda yurtiçi uçuşlarının da satış hızı bu tarihler için yüksektir.

Bu sebepten dolayı ilgili hafta için İstanbul’da otellerde doluluk yaşanması beklenmektedir. Yer olsa bile talep fazlalığından dolayı anlaşmalı fiyatlardan konfirme almamız mümkün olmayabilir.

Bu hafta içerisinde İstanbul ve yakın çevresine yapacak olduğunuz olası kurumsal seyahatlerinizde bu yoğunluk durumunu göz önünde bulundurmanızı önemle rica ederiz.

*Konuyla ilgili detaylı bilgi ve tüm sorulanız için firmanıza tanımlı dedike telefon hattınız üzerinden seyahat danışmanlarınız ile iletişime geçebilirsiniz.

Saygılarımızla,
Türk Ekspres

Announcement: About the Reservation Density in Istanbul

Dear Passenger,

The UEFA Champions League Final will take place on 10 June 2023 in Istanbul. While the preparations gain speed in the city; There is a high demand for reservations for hotels and hostels for this final week. At the same time, the sales rate of domestic flights is high for these dates.

For this reason, it is expected that there will be occupancy in the hotels in Istanbul for the relevant week. Even if there is any vacancy, it may not be possible for us to receive confirmation from the agreed prices due to excess demand.

We kindly ask you to consider this busy situation in your possible corporate travels to Istanbul and its surroundings this week.

*For detailed information on the subject and all your questions, you can contact your travel consultant via your dedicated phone number.

Best Regards,
Türk Ekspres